دکتر محمد رضا قرائتی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


آدرس مطب

پرسش و پاسخهایی درباره وازکتومی- قسمت دوم

7- عوارض وازکتومی چیست؟
مانند هر عمل جراحی دیگری، خونریزی و عفونت از عوارض وازکتومی هستند اما خوشبختانه این عوارض بسیار به ندرت رخ می دهند و معمولا به راحتی درمان می شوند.درد مزمن بیضه در یک نفر از هر هزار نفری که وازکتومی می شوند بروز می کند.این درد هم معمولا با دارو بهبود می یابد و اگر تا 3 ماه بعد از وازکتومی خوب نشود اقدامات غیر دارویی هم ممکن است لازم شوند.گرانولوم اسپرم هم عارضه ای نادر به دنبال وازکتومی است .در این حالت در یک سر قطع شده واز که به سمت بیضه است توده کوچکی حاوی اسپرم ایجاد می شود که گاهی دردناک است.

8- آیا بعد از وازکتومی حجم مایع منی کم می شود؟
خیر.حجم مایع منی در هر بار انزال چند سی سی (دو تا شش سی سی) است . حجم مایع حاوی اسپرم که از اپیدیدیم وارد واز شده و به مایع منی اضافه می شود که حدود سه دهم سی سی است.پس با قطع وازها فقط سه دهم سی سی از حجم منی کم می شود که اصلا محسوس نیست و اهمیتی ندارد.

9- آیا وازکتومی باعث افزایش ایجاد سرطان پروستات می شود؟
خیر.مطالعات متعددی در این مورد انجام شده اند که همگی چنین ارتباطی را رد کرده اند.

10- آیا وازکتومی با عث چاقی شکم می شود؟
خیر.چنین ارتباطی وجود ندارد.

11- پس از وازکتومی چقدر استراحت نیاز است؟
پس از وازکتومی فرد می تواند بلافاصله راه برود و خودش رانندگی کرده واز مطب یا بیمارستان به منزل برود.اگر کار او سنگین و مستلزم تحرک و ایستادن زیاد باشد بهتر است یک روز در منزل استراحت نمایند و از روز دوم به سر کار بروند .ولی اگر کار پشت میز و بی تحرک باشد از فردای روز وازکتومی می توانند به سر کار بروند.اطلاعات بیشتر در این مورد در قسمت « دانستنی های لازم قبل و بعد از وازکتومی» در صفحه «مراقبتها و سوالات رایج بعد از عمل جراحی» در همین سایت (www.drgharaati.ir) آمده است.

12- آیا وازکتومی نیاز به بخیه دارد؟
وازکتومی به دو روش با بخیه و بدون بخیه (NSV) قابل انجام است.در روش با بخیه فقط دو بخیه کوچک(هر یک روی یک طرف کیسه بیضه) زده می شود که یک هفته بعد خارج می شود.

13- آیا بعد از وازکتومی جای آن بر روی بدن باقی می ماند؟
برش وازکتومی بسیار کوچک (حدود نیم سانتیمتر) است و جای آن به قدری کوچک است که پس از بهبودی به سختی قابل دیدن است.

14-اگر زوج تصمیم مجدد برای بچه دار شدن بگیرند آیا وازکتومی قابل برگشت است؟
واقیعت این است که وازکتومی قابل برگشت است ولی عمل باز کردن مجدد واز (عمل وازووازوستومی) عملی مشکل ،گران و وقت گیر است و در برخی موارد نیز موفقیت آمیز نیست.موفقیت عمل باز کردن واز بستگی به محل بسته شدن واز، تکنیک بستن واز و زمان بستن واز دارد.هرچه واز بالاتر بسته شده باشد شانس موفقیت بازکردن آن بیشتر است و هرچه پایین تر(نزدیک تر به بیضه) بسته شده باشد واز نازک تر و باز کردن آن مشکل تر و ناموفق تر است.

همچنین اگر در هنگام وازکتومی قسمت کوچکی از واز برداشته شده باشد باز کردن مجدد آن آسانتر است و اگر قسمت بزرگی از واز از میان دو سر قطع شده برداشته شده و دو سر قطع شده از هم خیلی دور باشند ،باز کردن آن مشکل تر است.عامل سوم گذشت زمان از روی وازکتومی است.هرچه زمان بیشتری از وازکتومی گذشته باشد شانس بچه دار شدن پس از باز کردن واز کمتر است.به خصوص اگر بیش از 10 سال از وازکتومی گذشته باشد به علت رکود طولانی مدت اسپرمها و اختلال در تولید و حرکت اسپرمها ،حتی اگر واز به خوبی باز شود،ممکن است اسپرمها تحرک خوبی برای بارور کردن تخمک نداشته باشند.با توجه به این موارد،باید زوج هنگامی تصمیم به وازکتومی بگیرند که تصمیمشان قطعی باشد و باید فرض را بر این بگذارند که وازکتومی غیر قابل برگشت است هرچند در واقعیت این طور نیست.

15- مراقبتهای لازم و دانستنی های لازم قبل و بعد از عمل وازکتومی چیست؟
اطلاعات بیشتر در این مورد در قسمت«مراقبتها و سوالات رایج بعد از عمل جراحی» در صفحه اصلی همین سایت (www.drgharaati.ir) آمده است.


آدرس مطب : اصفهان،خیابان آمادگاه،کنارمبل آبنوس،ساختمان آژند،بلوک اداری،طبقه سوم،واحد32
تلفن : 32240906 - 031
بیوگرافیبرنامه هفتگیمطالب و مقالات عمومیبیوگرافیخوشبختی در یک کلامسفرنامه تونسسوالات رایج بعد عمل جراحصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر