دکتر محمد رضا قرائتی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


آدرس مطب

سوالات جنسی رایج

در این مدت که از راه اندازی سایت می گذرد،بر خلاف انتظارم که پیش بینی میکردم بیشتر سوالها در مورد بیماریهای کلیه، سنگهای ادراری،واریکوسل،پروستات و ازاین قبیل بیماریها باشد،با سیلی از سوالاتی در مورد مسائل جنسی و زناشویی مواجه شدم که پاسخگویی به همۀ آنها هم وقت زیادی می گیرد و هم در یک سایت عمومی امکان پذیر نیست.لذا بر آن شدم که هم سمت و سوی مقالات را به طرف این مسائل ببرم و هم با جمع آوری سوالات شایع و تکراری، طی یک سری مقاله تحت عنوان «سوالات جنسی رایج» به طرح این سوالها و پاسخگویی به آنها بپردازم.

در پاسخگویی به این سوالها فقط منابع علمی معتبر از قبیل کتب درسی رشته ی ارولوژی و مقالات مجلات معتبر علمی این رشته را به عنوان رفرنس استفاده کرده ام و سعی کرده ام نظر شخصی خودم یا دیگران در هیچ پاسخی دخیل نباشد.بنابراین برخی از مطالب با آنچه در افواه عمومی و مطالب غیر معتبر اینترنتی دیده ایم متفاوت است.

قسمت اول را با سوالات رایج کاربران در مورد آلت شروع می کنم چون بیشترین حجم سوالات را این موضوع به خودش اختصاص داده است.

سوال 1 : طول طبیعی آلت در مرد چه قدر است ؟
جواب 1 : معیارهای مختلفی برای سنجش طبیعی بودن اندازۀ آلت در مردان ارائه شده که رایجترین آنها « طول آلت در حالت کشیده با دست » (Stretched penile length ) است نه در حالت نعوظ . بر طبق جدولهای موجود که در زیر یکی از آنها آمده است ، متوسط این مقدار در مرد بالغ 1/6±13/3سانتیمتر است و از9/3 سانتیمتر به بالا طبیعی محسوب می شود.

البته برای محاسبۀ این مقدار ، ابتدای آلت محلی است که ریشۀ آلت به استخوان لگن متصل است و همیشه این طول بیش از آن چیزی است که در ظاهر دیده می شود زیرا قسمتی از آن در بافت چربی اطراف ریشه آلت پنهان است ،بخصوص در افراد چاق که چربی ناحیه عانه زیاد است.در صورتی که در مورد سایز آلت نگرانی وجود داشته باشد باید به متخصص ارولوژی مراجعه شود تا با توجه به تجربه و معیارهای علمی در مورد آن قضاوت شود. همانطور که افراد در قدو اندازه ی بینی، کشیده بودن دست و پا و سایر صفات ظاهری با هم متفاوتند ،بدیهی است که در طول آلت هم با هم متفاوت باشند .ضمنا گاهی مشاهده ی تصاویر غیر واقعی در اینترنت و ... موجب انتظارات غیر واقعی در برخی آقایان می شود که اصلاح این انتظارات غلط لازم است.

سوال 2 : آیا بین جثه و قد افراد با طول آلت آنها ارتباطی وجود دارد؟
جواب 2 :
خیر.البته همانطور که قبلا گفته شد در افراد چاق، قسمتی ( گاهی بیش از نیمی ) از طول آلت در چربی های اطراف ریشه ی آلت پنهان می شود که باعث می شود در این افراد طول آلت کمتر از حد واقعی به نظر برسد چون قسمت در معرض دید آن کوتاهتر است.

سوال 3 : آیا راهی برای افزایش طول آلت وجود دارد؟
جواب 3 :
در افراد چاق کم کردن وزن می تواند با کاهش چربیهای ناحیه عانه ( ریشه آلت ) منجر به نمایان شدن بیشتر آلت شود.همین کار را می توان با جراحی هم انجام داد.در سایر افراد هم می توان با جراحی آلت را از اتصالات خلفی آن جدا کرده و جلوتر فیکس نمود و بدین ترتیب قسمت نمایان آلت را بیشتر کرد اما این جراحی بسیار بسیار به ندرت مورد نیاز است و کاربرد آن بیشتر در برخی از سندرمهای مادرزادی است که موجب کوتاهی و عدم تکامل آلت(میکروپنیس) می شوند.

سوال 4 : داروهای خوراکی یا پمادهای موضعی و دستگاههای اضافه کننده ی طول آلت که در ماهواره و برخی مجلات تبلیغ می شوند تا چه حد در افزایش طول آلت موثرند ؟
جواب 4 :
داروهای مذکور هیچ تاثیری در افزایش طول آلت ندارند.برخی مطالعات معتبر نشان داده اند که دستگاههای کشنده آلت (Extender Devices مانند Larger Box ) که آلت را تحت تراکشن قرار می دهند در بیماران مبتلا به بیماری پیرونی(Peyronie Disease) که به همین علت دچار کجی و کوتاهی آلت شده اند منجر به نیم تا دو سانتیمتر افزایش طول آلت و بهبود مختصر کجی آلت شده است.این بیماران دستگاه تراکشن را روزانه 2 تا 8 ساعت به مدت 6 ماه استفاده کرده اند.ولی به کار بردن این دستگاهها در افراد با سایز آلت طبیعی برای افزایش اندازه آلت در هیچ کتاب مرجع ارولوژی توصیه نشده است،ضمن اینکه با توجه به مکانیسم اثر آنها که اعمال کشش(تراکشن) بر آلت است ممکن است در صورت استفاده نادرست ، با عوارضی از قبیل آسیب عصبهای حسی آلت همراه باشند هرچند موارد گزارش شده از این عارضه بسیار نادرند .

سوال 5 : آیا راهی برای افزایش قطر ( ضخامت ) آلت وجود دارد ؟
جواب 5 :
باز هم تنها راه جراحی است.اما در هیچ کتاب علمی یا مقاله ی معتبری چنین عملی توصیه نشده است .روشهای جراحی موجود برای افزایش قطر آلت، از قبیل روش لیپواینفیوژن یا تزریق حجیم کننده های بافتی در اغلب موارد از همان ابتدا نیز نتایج رضایت بخشی ندارندونمی توانند قطرآلت را به طور یکنواخت و پایدار افزایش دهند.در کل در اغلب موارد جراحی نه برای افزایش طول و نه برای افزایش قطر آلت توصیه نمی شود.

سوال 6 : آیا بین طول آلت در حالت شل ( flaccid or non-erect ) با طول آن در حالت نعوظ (erection) رابطه ای وجود دارد ؟
جواب 6 :
خیر.در این رابطه یک تحقیق علمی معتبر وجود دارد که نشان داده است رابطه ی پایداری بین این دو وجود ندارد.به عبارت دیگر کوچکی آلت در حالت غیر نعوظ دلیل بر این نیست که در حالت نعوظ هم حتما کوچک باشد.

سوال 7 : آیا طول و قطر آلت مرد در میزان احساس رضایت جنسی در شریک جنسی( زن ) نقشی دارد ؟
جواب 7 :
باز هم خیر.این یک باور عمومی نادرست است..اکثر گیرنده های حسی واژن در 5 سانتیمتر ابتدای واژن توزیع شده اند و اگراندازه آلت در دامنه طبیعی باشد ،طول بیش از آن موجب لذت جنسی بیشتر در شریک جنسی نخواهد شد.شخصیت و رفتار جنسی مرد و روابط بین فردی بیشترین نقش را در تجربه لذت جنسی در شریک جنسی دارد.

استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع و ارجاع به آدرس سایت مجاز است.


آدرس مطب : اصفهان،خیابان آمادگاه،کنارمبل آبنوس،ساختمان آژند،بلوک اداری،طبقه سوم،واحد32
تلفن : 32240906 - 031
بیوگرافیبرنامه هفتگیمطالب و مقالات عمومیبیوگرافیخوشبختی در یک کلامسفرنامه تونسسوالات رایج بعد عمل جراحصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر